چگونه کفپوش وینیل خود را تمیز کنیم؟

0

 

 

 

استفاده از کفپوش های وینیل بسیار افزایش یافته است. یکی از دلایل این مهم نگهداری آسان کفپوش وینیل است. اما بسیاری از کاربران این ویژگی را فراموش کرده و با کارهای ساخت و طاقت فرسای گذشته این کفپوش های دوست داشتنی را تمیز میکنند. البته این نکته بسیار مهم را مد نظر داشته باشید کفپوش های وینیل حتی بدون مراقبت های معمول عمر بسیار طولانی دارند. با ما در فروشگاه اینترنتی کنگره همراه باشید تا با راه و روش تمیز کردن کفپوش های وینیل آشنا شوید:

 

مرحله اول: نگذارید کفپوشتان کثیف شود یا کثیف بماند.

 

کفپوش دو دشمن دارد. اول گرد و خاک که مانندسمباده سطح را دچار سایش میکنند. دوم مواد شیمیایی که رنگ کفپوش را میبرند و یا در اصطلاح زرد می کنند. این مرحله راهکارهایی ساده و عملی برای عدم وجود این دو دشمن ارائه میدهد.

 

1- لطفا از یک جلودری استفاده کنید. موادی که شما با کفشتان وارد منزل می کنید، ذرات ریز و مواد شیمیایی که از روی اسفالت زیر کفش شما می چسبد میتواند باعث خش افتادن روی وینیل و زرد شدن آن شود. راهکار پیشنهادی ما این است: یک جلودری ساده! قیل از ورود کف کفش خود را پاک کنید و یا از آن بهتر کفش خود را در بیاورید.

 

 

2- هر روز جارو بزنید. در واقع میخواهم بگویم اگر روی کفپوش خاک و دیگر مواد خشک و زبر بریزد فوری آنرا جارو بزنید و نگذارید روی آن راه بروند. با یک برنامه منظم روزانه میتوانید بخشی از زمان خود را به جارو زدن سطحی و سریع کفپوش اختصاص دهید.

 

 

3- مایعات روی سطح را پاک کنید. فرقی نمیکنه یک لیوان آب پرتغال باشه یا حتی آب ساده، نگذارید روی سطح خشک شود آنرا پاک کنید قبل از اینکه تبدیل به لکه شود. البته به خاطر بیاورید بسیاری از مایعات، شامل مواد شیمیایی اثر گذار هستند که عمر مفید کفپوش شما را کم می کند.

 

 

4- برای طی کشیدن روی وینیل به 4 لیتر آب یک استکان سرکه سیب (سفبد) اضافه کنید. به عنوان یک پاک کننده موثر عمل میکند و لکی از خود بر جای نمی گذارد. همچنین بوی آن نیز به سرعت می رود.

 

 

5- اگر از پاک کننده سطوح استفاده میکنید پاک کننده صحیحی را انتخاب کنید. پاک کننده های کفپوش بر نوع هستند. مخصوص کفپوش های واکس خور و مخصوص کفپوش های غیر واکس خور. در واقع کفپوش های جدید اکثرا بدون نیاز از واکس هستند.

 

 

 

مرحله دوم: تمیزکاری اساسی!

 

اگر مهمونی گرفتید و بچه های فامیل همه اثرات ممکن را بر کفپوش شما گذاشتند چه کنیم؟ نگران نباشید کار آسان تر از این حرف هاست.

 

1- به محلول سرکه و آب، مایع ظرفشویی اضافه کنید. به آن مححلول سرکه مرحله اول یک  قاشق سوپخوری مایع ظرفشویی اضافه کنید و با برس پلاستیکی آنرا روی سطح بمالید و تمام شد. همه کثیفی ها رفت و کفپوش شما نو نوار شد.

 

 

2- کفپوش های وینیل تقریبا لک ناپذیر هستند اما اگر لکه ای روی آنها افتاد، به وسیله روغن جوجوبا و یا اسپری پاک کننده WD-40 و یک دستمال به راحتی پاک می شود. اگر اسم این دو ماده را نشنیدید عجیب نیست. با یک جستجوی ساده در اینترنت میتوانید در مورد آنها اطلاعات کسب کنید و انها را با قیمتی بسیار معقول بخرید. اما به طور خلاصه روغن جوجوبا روغن دانه ی بوته جوجوبا است که بومی آمریکاست و عمده مصرف آن در مواد آرایشی و بهداشتی است. اسپری پاک کننده WD-40 نیز اسپری ساخته شده از پاک کننده WD-40 است که کاربرد آن زدودن روغن از قطعات فضا پیما بوده است و تولید آن انحصاری و در دست شرکتی به همین نام است.

 

 

3- از جوش شیرین برای پاک کردن لکه ها استفاده کنید. جوش شیرین را با آب به گونه ای مخلوط کنید که ماده ای خمیری حاصل شود و آنرا با پارچه ای نرم روی لکه بمالید . این فرمول ساده برای لکه آب انگور(!)، آب توت و آب انار بسیار مناسب است.

 

 

4- از الکل استفاده کنید. برای پاک کردن لکه های نوشت ابزار و مواد آرایشی و بهداشتی از الکل استفاده کنید. برای پاک کردن لکه لاک ناخن از لاک پاک کن های بدون استون استفاده کنید.

 

 

5- اگر ماده روی کف شما بود که با دستمال نرم پاک نشد، میتوانید از برس پلاستیکی استفاده کنید.

 

 

6- بعد از پاک کردن مواد از روی کف با برس باقی مانده مواد و شوینده را با آب و دستمال از روی کفپوش پاک کنید. صابون ها و شوینده ها خود باعث لک شدن کف پوش می شوند.

 

 

مرحله سوم: یه کارهایی هم هست که نباید برای تمیز کردن کفپوش انجام بدهید!

 

1- روی کفپوش را با اجسام نوک تیز مانند چاقو تیغ کارتک و ... پاک نکنید و برای ساییدن روی آن از برس های زبر یا فلزی استفاده نکنید.

 

 

2- از پاک کننده های لایه بردار و اسیدی استفاده نکنید. لایه رویی همه کف پوش ها نسبت به اسید ها و استون واکنش نشان میدهند و بسته به میزان مصرف و مدت زمان باقی موندن روی سط کفپوش اثرات تخریبی آنرا خواهید دید. پس امتحان نکنید.

 

 

3- روی کف پوش آب نگیرید و آنرا غرق آب نکنید. در واقع کفپوش ها کاملا ضد آب هستند مشکل از درزهای آنهاست. جایی که ممکن است آب به زیر آنها و چسب آنها نفود کند و به آن آسیب بزند.

 

 

 

در پایان امیدواریم همیشه کفپوش هایتان تمیز باشد. فروشگاه اینترنتی کنگره

 

نظر شما